Mosazná pamětní tabule npor. Oldřich Pechal
Tabule z broušené mosazi npor. Oldřich Pechal (12.5.1913 – 22.9.1942) Deska je gravírovaná pomocí CNC obráběcího stroje a je vybarvena černou trvanlivou barvou. Ve spodní části desky je detailně vygravírovaný odznak pro parašutisty a dvouocasý lev ze státního znaku Československa. Finální povrchovou úpravu pamětní tabule tvoří lakování.
- Deska je doplněna textem: Vzpomínka na nadporučíka Československé zahraniční armády ve Velké Británii a velitele parašutistické skupiny Zinc národní hrdina boje proti nacismu za svobodu československé republiky. Popraven v koncentračním táboře.
- Paradesantní skupina ZINC byla jednou z výsadkových jednotek vyslaných za druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Její členové – npor. Oldřich Pechal, rotmistři Arnošt Mikš a Jan Zemek – seskočili 28. března 1942 poblíž Hřivínova Újezdu na Zlínsku. Cílem mise bylo navázat kontakt s domácím odbojem, provádět zpravodajskou činnost a organizovat sabotážní akce. Výsadek se však kvůli navigační chybě nepovedl a skupina se ocitla v nepříznivé situaci. Brzy byla odhalena gestapem – Oldřich Pechal byl zatčen a popraven v Mauthausenu, Arnošt Mikš padl v přestřelce s gestapem v Rajhradicích u Brna a Jan Zemek byl rovněž zatčen a roku 1942 popraven. Přestože mise skončila neúspěchem, členové ZINC se stali hrdiny československého odboje a jejich příběh připomíná obrovská rizika, kterým čelily paradesantní jednotky v boji proti nacistické okupaci.